Advertisement

Updated January 29th, 2024 at 20:56 IST

KIYG 2023: Haryana weightlifter Sanjana improves own national mark, Sayali Wani bags double crown

Haryana bagged three of six gold medals on offer from the wrestling arena at the Rajarathinam stadium to increase their lead over third placed Tamil Nadu.

Sanjana
Sanjana | Image:KIYG
Advertisement

Haryana’s Sanjana improved on her own National Youth records in Snatch, Clean and Jerk and overall to clinch the girls 76kg weightlifting gold while Maharashtra’s Sayali Wani came back from the brink to win the girls singles table tennis gold in the Khelo India Youth Games 2023 on Monday.

Sanjana began with breaking her previous snatch record of 86kg twice, successfully lifting 87kg and 90kg in her second and third attempts and then successfully executed 113kg and 116kg lifts in Clean and Jerk as she lifted 31kgs more than Maharashtra’s Grishma Thorat, who won the silver with a total lift of 167kg.

Advertisement

Uttar Pradesh lifter Parv Chaudhary also improved on the clean and jerk national youth record in the boys’ 96kg weight category with a lift of 160kg on his way to gold. He lifted a total of 280 kg with Andhra Pradesh’s Arunesh Babu (258kg) and Haryana’s Aditya (249kg) taking the silver and bronze respectively.

At the Tamil Nadu Physical Education and Sports University complex, Maharahstra’s Sayali Wani showed tremendous resilience to overcome the challenge of West Bengal’s Nandini Saha 8-11, 8-11, 6-11, 11-8, 11-6, 11-0, 11-6.

Advertisement

The Nashik girl looked down and out after losing the first three games but picked herself up and showed the mental strength to go on attack to turn the tables on her opponents. The bronze medal went to Pritha Vartikar of Maharashtra.

Vartikar and Wani also teamed up to bag the girls doubles crown defeating state-mates Taneesha Kotecha and Risha Mirchandani 3-11, 11-7, 11-9, 11-6 as Maharashtra extended their lead at the top of the table with their swimmers also contributing four more gold medals on Monday.

Advertisement

With two days of competition left, Maharashtra sit pretty on the top of the table with 44 gold, 39 silver and 44 bronze.

Maharashtra’s Rishab Das bagged three gold medals at the SDAT Aquatic Stadium clinching the top spot in boys 50m backstroke and 100m freestyle and then teaming up with Shlok Khopade, Salil Bhagwat and Ronak Sawant to win the 4x100 medley relay.

Advertisement

Rujuta Rajadnya of Maharashtra added the 50m backstroke gold to her 50m freestyle triumph with a timing of 31.04s. Karnataka’s Aarushi Agarwal took the silver with a time of 31.18s and Deeksha Sivakumar of Tamil Nadu took the bronze with a time of 31.23s.

Haryana bagged three of six gold medals on offer from the wrestling arena at the Rajarathinam stadium to increase their lead over third placed Tamil Nadu, who could not add to their gold medal count on Monday.

Advertisement


Results:

FOOTBALL (semi-finals)
Boys: Meghalaya bt Jharkhand 5-3; Punjab bt Odisha 1-0

Advertisement

KHO KHO (semi-finals)

Girls: Odisha bt Delhi 27-18; Maharashtra bt Gujarat 27-16

Advertisement

Boys: Maharashtra bt Karnataka 29-23; Delhi bt Gujarat 43-28


SHOOTING

Advertisement

Girls:
Skeet: Gold – Devyani Rathore (Raj) 46+2; Silver – Yashasvi Rathore (Raj) 46; Bronze – Venkat Lakku (Tel)

Boys:
Skeet: Gold – Gurfateh Singh Sandhu (Pun) 54+4; Silver – Zoravar Singh Bedi (Pun) 54+3; Bronze – Harazeez Singh Atwal (Pun) 42

Advertisement


SWIMMING
Girls
400m medley: Gold – Thanya Shadakshari (Kar) 5:10.24s; Silver – Shreenithi Natesan (TN) 5:11.23s; Bronze – Raghvi Ramanujan (Mah) 5:23.80s.

50m backstroke: Gold – Rujuta Rajadnya (Mah) 31.04s; Silver – Aarushi Agarwal (Kar) 31.18s; Bronze – Deeksha Sivakumar (TN) 31.23s

Advertisement

100m freestyle: Gold – Rujula S (Kar) 59.27s; Silver – Alefiya Saleh Dhansura (Mah) 59.98s; Bronze – Jahbani Kashyap (Asm) 1:00.13s

Boys
400m freestyle: Gold – Yug Chelani (Raj) 4:05.23s; Silver – G Sampath Kumar Yadav (AP) 4:06.58s; Silver – Ronak Sawant (Mah) 4:06.72

Advertisement

100m butterfly: Gold – Jananjoy Jyoti Hazarika (Asm) 55.56s; Silver – Salil Bhagwat (Mah) 56.85s; Bronze – Heer Pitroda (Guj) 57.09s

50m backstroke: Gold – Rishabh Das (Mah) 26.49s; Silver – Akash Mani (Kar) 26.57s; Bronze – Nithik Nathela (TN) 27.02s

Advertisement

100m freestyle: Gold – Rishabh Das (Mah) 52.06s; Silver – Tirthank Pegu (Asm) 53.53s; Bronze – Lucky Ali Khan (Raj) 53.61s

4x100m medley: Gold – Maharashtra 3:56.99s; Silver – Karnataka 3:59.34s; Bronze – Tamil Nadu 4:02.87

Advertisement


TABLE TENNIS

Girls:
Singles: Gold medal match: Sayali Wani (Mah) bt Nandini Saha (WB) 8-11, 8-11, 6-11, 11-8, 11-6, 11-0, 11-6
Bronze medal match: Pritha Vartikar (Mah) bt Risha Mirchandani (Mah) 11-8, 11-7, 11-9

Advertisement

Doubles: Gold medal match: Pritha Vartikar/Sayali Wani (Mah) bt Tanesha Kotecha/Risha Mirchandani (Mah) 3-11, 11-7, 11-9, 11-6
Bronze medal match: Syndrela Das/Subhankrita Dutta (WB) bt Suhani Saini/Prithoki Chakraborti (Har) 7-11, 11-5, 11-7, 5-11, 11-7)


WEIGHTLIFTING
Girls:
71kg: Gold – Chelsi (Del) 184kg; Silver – Manju (Har) 181; Bronze – J Devisri (AP) 174

Advertisement

76kg: Gold – Sanjana (Har) 206kg; Silver – Grishma Thorat (Mah) 167kg; Bronze – MA Hasinashrin (TN) 166

Boys:
96kg: Gold – Parv Chaudhary (UP) 280kg; Silver – Arunesh Babu (AP) 258kg; Bronze – Aditya (Har) 249kg

Advertisement

102kg: Gold – Ch Vamsi (AP) 280kg; Silver – Ankur Tiwari (Mah) 279kg; Bronze – Kapil Sonowal (Asm)

WRESTING

Advertisement

Girls:
49kg: Gold – Naina (Har); Silver – Kanak (Del); Bronze – Ritika (Har), Nandini Verma (MP)

69kg: Gold – Tanu Sharma (Har); Silver – Manisha (Har); Bronze – Palak Yadav (Raj), Trupti Bhavar (Mah)

Advertisement

Boys:
71kg GR: Gold – Sahil (Chd); Silver – Sohamraj More (Mah); Bronze – Sunil Kumar (Del), Mahesh Rathor (MP)

80kg GR: Gold – Abhay (Har); Silver – Anuj Dahiya (Har); Bronze – Sunny Baisla (UP), Akarsh Mishra (Utr)

Advertisement

51kg FS: Gold – Sohum Kumbhar (Mah); Silver – Anuj Yadav (UP); Bronze – Abhishek (Har), Chirag Dahiya (Del)

65kg FS: Gold – Sagar (Del), Silver – Tanishq Kadam (Mah); Bronze – Harsh (UP), Mohit Kumar (Del)

Advertisement

Published January 29th, 2024 at 20:56 IST

Your Voice. Now Direct.

Send us your views, we’ll publish them. This section is moderated.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Whatsapp logo